:: Korpus rakiety ::

Na samym początku musimy się zastanowić z czego wykonać korpus do naszej rakiety. Materiał z którego wykonamy kadłub naszej rakiety musi być:

  • lekki
  • wytrzymały
  • odporny na wgniecenie i zginanie

Hmm... można by się głowić cóż to za materiał wykorzystamy, od razu mówię, że nie będzie to rura od odkurzacza ;-p, a jedynie zwykły... papier! Tak tylko papier spełnia wszystkie nasze kryteria, a właściwie dopiero będzie spełniał gdy trochę nad nim popracujemy.

Technologia budowy tego rodzaju rur jest dosyć prosta, korzystaliśmy z tego niejednokrotnie robiąc petardy. Korpus wykonać możemy na dwa sposoby. Pierwszy standardowy, bierzemy kartkę brystolu o szerokości takiej jakiej chcemy mieć wysokość naszej rury, i długości takiej, aby starczyło na 3-4 obroty na naszym wzorcu. Drugi sposób to pocięcie naszego brystolu na paski szerokości 1-3cm i nawijanie ich równolegle na wzorcu pod kontem 45 stopni do osi wzorca, z tym, że drugą warstwę nawijamy w przeciwnym kierunku, tak aby pasy się krzyżowały. Powstaje tylko pytanie, po co się tak męczyć, i w końcu dochodzimy do wniosku, że skorzystamy z metody pierwszej ;-p

Kolejny dylemat dotyczy tego, czy lepiej zastosować gruby papier z mniejsza ilością zwojów, czy też cienki papier ale zwojów nawinąć troszkę więcej. Jeśli spojrzeć na to z technicznego punktu widzenia to powinniśmy skorzystać z metody drugiej, gdyż używamy wtedy więcej kleju a to oznacza większą wytrzymałość przy tej samej grubości ścianki. Ale ostatecznie wybór należy do Ciebie.

Co będzie potrzebne?

Jedynym potrzebnym elementem podczas wykonywania kadłuba, prócz wszechobecnego papieru jest wzorzec, czyli walcowaty odcinek drewna, o średnicy zewnętrznej odpowiadającej średnicy wewnętrznej naszego korpusu. Oczywiście jako wzorca możemy, użyć metalowej rurki, bądź też rurki z tworzywa sztucznego. Najważniejsze jest to, aby średnica wewnętrzna naszego kadłuba nam odpowiadała.

Wykonanie

Póki co nasz papier jest tylko lekki. Więc teraz popracujemy nad wytrzymałością. Nasz kadłub zrobimy z 3-4 warstw brystolu, bądź też innego papieru tekturowego. Używamy tylko 3-4 warstw po to, aby korpus naszej rakiety nie był zbyt ciężki. Jeśli używamy zwykłych kartek to wykonujemy 5-6 zwojów.

Na stole kładziemy arkusz papieru o szerokości troszkę przekraczającej długość pożądanego kadłuba. Następnie przykładamy idealnie równolegle nasz wzorzec i wykonujemy jeden bądź dwa obroty bez kleju, aby ułatwić późniejsze wyciągnięcie naszego wzorca z powstałego kadłuba. Wszystkie następne zwoje smarujemy klejem, najlepiej typu wikol, schnie bardzo szybko i naprawdę świetnie utwardza. Koniec arkusza smarujemy dokładnie klejem i jak najmocniej przyklejamy.

Następnym elementem jest odczekanie, aż cała nasza rura dokładnie wyschnie. Czas ten zależy oczywiście od zastosowanego kleju. Kleje typu wikol schną niestety ok. 24gdozin. Po tym czasie przycinamy naszą rurę na odpowiednią długość, używając do tego celu bardzo ostrego noża.

Wykończenie

Powstała rura nie nadaje się jeszcze na korpus rakiety, powinniśmy poddać ją obróbce papierem ściernym, tak aby usunąć wszelkie nierówności i resztki kleju. Następnym elementem jest polakierowanie otrzymanej rury, po tej czynności przecieramy całość drobnoziarnistym papierem ściernym. Czynność powtarzamy aż do uzyskania idealnie gładkiej i połyskliwej rury.

Online: 8
Nowości na forum:

Brak pytań :)


Mównica
Warning brak JS! :(

Proszę o cierpliwość :)...

szramekkoks [00:39:23]

Kolego jeśli chodzi o twój pcz to zapewne jest on słabej jakości, zanieczyszczona saletra , zbyt słabo zmielone odczynniki

szramekkoks [00:38:09]

Witam wszystkich po długiej przerwie wracam bo się stęskniłem za tym hobby haha

michauuek [19:18:52]

Zrobiłem teraz eksperyment dalem zapalnik mniejszy srednicowo nawet niz lont i nic, zero wybuchu tylko spalanie, jakies pomysły? Ps macie discord cos czytałem można link?

michauuek [18:17:32]

Tylko ze nie używałem lontu normalnego tylko zrobionego z kartki i saletry z cukrem, moglo tez tak sie stać przez zbyt duża dziure od "lontu"

michauuek [17:47:14]

Siema zrobiłem czarny proch ale chyba cos nie poprawnie 75 15 10 proporcje z węglem drzewnym ale wydaje mi sie ze za wolno sie spala, próbowałem juz z różnymi korpusami kazdy w 100% szczelny ale i tak zamiast wybuchu tylko efekt palenia, ma ktos jakies po

janeknq [17:37:51]

Nie jestem pewien ale jak już to musisz kolor najpierw usunąc (no chyba że masz bezbarwny)

Nikt [21:26:54]

Można używać denaturatu do uszlachetnianie prochu czarnego?

Vvortex9 [23:41:36]

Również chętnie porozmawiał bym z kimś kto ma doświadczenie i pojęcie, ciekawie było by wymienić się doświadczeniami :)

kamilpl9987 [18:55:23]

Ma ktoś link do discorda ?

PROSIAK1832137 [18:18:15]

gdzie tanio kupie magnez ?"