:: Paliwa rakietowe - prochowe/stałe ::

Jeśli chodzi o napędzanie naszych rakiet, paliwa prochowe nie są zbyt trafnym wyborem. Szczególnie jeśli upakowanie paliwa ma się odbyć tylko za pomocą ubijania. Ich największa wadą jest pękanie bloku paliwa podczas pracy silnika co powoduje drastyczny wzrost ciśnienia w komorze spalania, a w konsekwencji do rozerwania silnika

Do paliw tych należą:

KNO3/Cukier (Karmelka)

KNO3/Cukier w zwykłej sproszkowanej postaci, nie bardzo nadaje się na paliwo rakietowe. Jednak proszek ten możemy skarmelizować, otrzymamy wtedy całkiem niezłe paliwo rakietowe, o stałym ziarnie. Jak je wykonać, opisane w dziale mieszaniny. Dozwolone są oczywiście różne modyfikacje z proszkami metali.


Proch Czarny

Wytwarza większą ilość produktów gazowych, także dużo lepiej nadaje się na paliwo rakietowe. Ładując do komory silnikowej możemy dodać 4-5% oleju, który zespoli nasze paliwo w jeden blok. W podstawowej formie Pcz nie jest niczym nadzwyczajnym, ale od czego są przeróżne modyfikacje ;-p. Pcz modyfikowany, jest w stanie wynieść nasze rakiety naprawdę wysoko. Jak wykonać, zobacz w dziale mieszaniny.


Paliwo Zn/S

Używane coraz rzadziej. Kiedyś służyło do napędzania większych silników amatorskich. Sproszkowana mieszanina cynku z siarką, tworzy związek chemiczny - siarczek cynkowy. Sprawność tego paliwa w dużej mierze zależy od zastosowanej dyszy, wilgotności i temperatury.

Proporcje wagowe:

  • Cynk (Zn) - 2,04,
  • Siarka (S) - 1.

Oba składniki muszą być wysuszone i zmielone na pył. Mieszanie powinno odbywać się w naczyniach drewnianych, w żadnym wypadku metalowych! Naczynia wprawiamy w ruch obrotowy. Po wymieszaniu składników przystępujemy do załadunku paliwa do komory spalania. Przy załadunku obowiązuje jak najdalej idąca ostrożność!

Mieszaninę cynku z siarką zapala się zapłonnikiem elektrycznym. Jest odporna na uderzenia. Pył mieszaniny unosząc się w powietrzu powoduje podrażnienia śluzówek nosa i oczu. Także podczas produkcji i nasypywania proszku do komory spalania należy mieć założoną maskę przeciwpyłową.


Inne nie testowane

PR 00:

  • benzoesan sodu (E-211) 50%
  • saletra potasowa 50%

E-211 dostaniesz w każdej przetwórni art. spożywczych lub sklepie chemicznym. Mieszanina musi być ubita! jeśli nie to wybuchnie. Ubijać na mokro. Jest spotykana w rakietkach za 10 groszy.


Online: 11
Zapraszamy na discord:
Nowości na forum:

Brak pytań :)


Mównica
Warning brak JS! :(

Proszę o cierpliwość :)...

szramekkoks [07:12:49]

Tydzień raczej nic by się nie stało ale ogólnie odradzam trzymać fbeków na więcej niż parę dni

OsKyy [11:30:01]

czy jesli schowal bym fb kno3/al/s 65:25:10 w worku strunowym i worek wsadzilbym do szczelnego plastikowego pudelka po lekach to szlo by przechowac na tydzien w szopie czy nie bardzo? wysokie ryzyko samozaplonu?

TomChess5 [21:14:33]

i tak wgl czy to są wiadomości z tego roku?

TomChess5 [21:14:05]

ej vandroll jak widzisz to sie odezwij na dc tomek6172

szramekkoks [03:14:58]

Bez agitacji tutaj

Papryka122 [11:16:42]

☭ Czołem toważysze ☭

szramekkoks [18:03:20]

Widze ze strona umarła

szramekkoks [01:06:17]

Witam

kristofmaslo [13:36:01]

Witam po latach!

luzny [10:45:53]

Spróbuj użyć barwników. Niektóre barwniki mogą się spalić bez uwolnienia koloru - musisz zrobić testy na małych próbkach, albo sprawdzić skład barwnika i właściwości jego komponentów.